E-İmza Nedir?

E-İMZA NEDİR

Elektronik imza, bireylerin elektronik ortamda kimliklerinin tespitini, bağlayıcı ve güvenli işlem yapmalarını sağlayan teknik bir çözümdür.

5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda e-İmza; başka bir elektronik veriye eklenen, elektronik bir veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veri olarak tanımlanmıştır.

Güvenli elektronik imza, elle atılan imza ile aynı hukuki niteliğe sahiptir ve bu yolla oluşturulmuş verilerin senet hükmünde olduğu kabul edilir.

Türkiye’de güvenli elektronik imza verme yetkisi sadece Bilişim Teknolojileri Kurumu’ndan yetki alan Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarına (ESHS) aittir.

SIK SORULAN SORULAR

E-İmzanın Yasal Geçerliliği var mıdır?

E-İmza, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu uyarınca, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. Elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler. E-İmza, elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiler.

E-İmza başvurumun tamamlanması için kimlik kontrolünü nasıl gerçekleştirebilirim?

3. Kişilerin E-İmzasının oluşturulabilmesi için kimlik kontrollerinin yapılması zorunludur. Bu işlem dört şekilde gerçekleştirilebilir:
• Adreste Kimlik Kontrolü ve Kurulum Hizmeti tercih edilerek,
• Noter aracılığıyla,
• Ofisimize gelerek,
• Kurumsal Başvuru Sözleşmesi imzalayarak (çok kullanıcılı kurumlara özel).

E-İmza başvurusunda hangi belgeler istenir?

Bireysel başvurularda T.C. Kimlik numarasının da yazılı olduğu nüfus cüzdan fotokopisi ile noter huzurunda imzalanacak NES Kullanıcı Taahhütnamesi’nin bize gönderilmesi gerekmektedir.

Adreste kimlik kontrolü ve kurulum tercih etmiş olan başvuru sahibi, personelimiz adresine geldiğinde hazır bulunmalı ve nüfus cüzdan fotokopisini teslim etmelidir. Kimliğini tespit ettiren başvuru sahibinin, bir nitelikli elektronik sertifika kullanıcı sözleşmesi ve ekinde yer alan sertifika başvuru formunu doldurması ve imzalayarak onaylaması yeterli olacaktır.

Kurumsal başvurularda, sertifika içerisine firma unvanı yazılması isteniyorsa, nüfus cüzdan fotokopisi ve NES Kullanıcı Taahhütnamesi’ne ek olarak Ticaret Odası Faaliyet Belgesi (aslı) ve imza sirküleri (aslı) gerekmektedir.

E-İmzam kaç yıl geçerli olacaktır?

Nitelikli elektronik sertifika alındığı tarihten itibaren talep edilen süre dikkate alınarak 1, 2 ya da 3 yıla kadar geçerlidir.

E-İmza Paketi nelerden oluşmaktadır?

Elektronik imza paketi aşağıdaki ürün ve hizmetlerden oluşmaktadır:
• NES (Nitelikli Elektronik Sertifika)
• Akıllı Çubuk
• Adreste Kimlik Kontrolü ve Kurulum Hizmeti (Tercihe bağlı)

E-İmzamı nerelerde kullanabiliri?

E-İmzanızı;
• E-İmzanın zorunlu tutulduğu kamu projelerinde (UYAP, Sanayi Bakanlığı, EKAP…)
• MERSİS Projesi kapsamında ticari sicil işlemlerinde,
• Gümrük ve dış ticaret işlemlerinde,
• Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Sisteminde,
• Çalışan hizmet sözleşmelerinde ve diğer tüm sözleşmelerde,
• Banka talimatlarının gönderilmesinde,
• Performans, izin, fazla mesai ve masraf onay formlarında,
• Genel Kurul, Ortaklar Kurulu ve Yönetim Kurulu kararlarının imzalanmasında,
• Bayi ağı iletişiminde sipariş sürecinde,
• Elektronik arşivin e-İmzalanmasında,
• Islak imza gerektiren tüm uygulamalarda kullanabilirsiniz..

E-İmza sahiplerinin yasa ile getirilen hukuki avantaj ve sorumlulukları nelerdir?

E-İmza sahibinin uyması ve dikkat etmesi gereken şartlar, imzaladığı ve kendisine bir nüshası verilen Nitelikli Elektronik Sertifika kullanıcısı sözleşmesinde açıklanmaktadır. Elektronik İmza Kanunu’nun Uygulanmasına ilişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliği’nin 15. maddesinde Nitelikli Elektronik Sertifika Sahibinin Yükümlülükleri başlığında açıklanmaktadır. Ayrıca bu bildirim 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nun Madde 14 yükümlülüklerine uygun olarak yapılmaktadır.

E-İmzamı bilgisayarıma nasıl kurarım?

Link Safenet) adresinde yer alan kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirerek kurulum yapınız.

Link (Kurulum Dökümanı) adresinden kuruluma yardımcı olacak ekran görüntülerine ulaşabilirsiniz.

e-İmza, cihazının bilgisayarda çalışması için güncel JAVA sürümünün yüklü olması gerekmektedir. Aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz;

https://www.java.com/tr/

E-İmzamın içerisindeki setifikayı sildim, ne yapmam gerekiyor?

Sertifikanızı sildiyseniz adınıza yeni bir sertifika üretilmesi gerekmektedir. Bu işlem ücrete tabiidir. Lütfen bizimle ile iletişime geçiniz.

E-İmzamı kaybettim, ne yapmam gerekiyor?

E-İmzanızı kaybetmeniz durumunda iptali için hemen E-GÜVEN ile iletişime geçmelisiniz. Sonrasında başvuru ve ödeme işlemlerini tekrarlayarak yeni e-İmzanız oluşturulmasını talep edebilirsiniz.

G-Mail, yahoo, mynet vb. uzantılı e-postalarımda E-İmzamı kullanabilir miyim?

Web tabanlı e-posta uygulamalarınız aracılığıyla e-postalarınızı imzalayamazsınız. E-postalarınızı imzalayabilmeniz için MS Outlook ve benzeri bir e-posta uygulamasına gereksiniminiz vardır.

E-Devlet kapısına E-İmza ile giriş yapabilmem için kütüphane yüklemem isteniyor, nasıl yükleyebilirim?

www.turkiye.gov.tr adresine girin. Yardımcı sayfalardan yardım merkezine gidin. e-İmza yardım sekmesini tıklayın. Açılan bölümde “Kullanım Öncesi Gereklilikler Nelerdir?” başlığının altında işletim sistemlerine göre kütüphane tablosu bulunmaktadır.

www.turkiye.gov.tr sitesinde E-İmza kart tipi sorulmaktadır. Ne yapabilirim?

Giriş sayfasından “Sisteme Giriş”e tıklayın. “Elektronik İmzalı Giriş”i seçin. Daha sonra gelen “Kart Tipi Seçme” sekmesinde; Aladdin’i seçin.